Grupa bezpieczeństwa CO jest istotnym elementem centralnego ogrzewania, który umożliwia skuteczną redukcję skoków ciśnienia. Zastosowanie grupy bezpieczeństwa zapewnia skuteczną ochronę instalacji i zapewnia jej efektywne funkcjonowanie. Na rynku dostępne są grupy bezpieczeństwa od wielu uznanych i cenionych producentów, które gwarantują długotrwałe i komfortowe użytkowanie instalacji ogrzewania.
Do czego służy grupa bezpieczeństwa CO?
Jej zadaniem jest zapobieganie potencjalnie niebezpiecznym wzrostom ciśnienia, które jak nie mają ujścia, mogą spowodować wycieki. Grupa bezpieczeństwa CO w przypadku centralnego ogrzewania składa się z komponentów, które pozwalają na regulację ciśnienia w czasie rzeczywistym, takich jak:
- odpowietrznik,
- manometr,
- zawór bezpieczeństwa,
- zawór automatyczny.
Dzięki takiemu połączeniu możliwe jest utrzymanie optymalnych warunków pracy dla różnych rodzajów kotłów, zwłaszcza tych, które są zasilane paliwami
Gdzie powinna być zamontowana grupa bezpieczeństwa?
Aby system grzewczy mógł działać sprawnie w przypadku nagłych skoków ciśnienia, grupa bezpieczeństwa kotła powinna być podłączona na wyjściu źródła ciepła, czyli tuż za kotłem grzewczym. Dzięki temu możliwa jest ochrona wszystkich elementów znajdujących się dalej, takich jak pompy mieszające, zawory i odbiorniki ciepła.
Jak działa grupa bezpieczeństwa?
W instalacji centralnego ogrzewania grupa bezpieczeństwa umieszczona jest na przyłączu do kotła i składa się z zaworu bezpieczeństwa oraz rurki spustowej. Zawór bezpieczeństwa otwiera się automatycznie w przypadku przekroczenia określonego poziomu ciśnienia wody w instalacji, co prowadzi do wypływu wody do rurki spustowej i odprowadzenia jej na zewnątrz budynku. Dzięki temu unikamy poważnych uszkodzeń w instalacji, takich jak pęknięcie rur czy uszkodzenie kotła.
Funkcje grupy bezpieczeństwa
Grupa bezpieczeństwa co w instalacjach centralnego ogrzewania pełni następujące funkcje:
- Kontrola ciśnienia – grupa kontroluje ciśnienie wody w instalacji centralnego ogrzewania oraz zapobiega przekroczeniu jego bezpiecznego poziomu. W przypadku przekroczenia dozwolonego ciśnienia, grupa bezpieczeństwa otwiera zawór zabezpieczenia i odprowadza nadmiar wody, co chroni instalację przed uszkodzeniem lub awarią.
- Zapobieganie przegrzewaniu – grupa zapobiega przegrzewaniu wody w instalacji centralnego ogrzewania, co chroni instalację przed uszkodzeniem lub eksplozją. W przypadku przekroczenia dozwolonej temperatury grupa otwiera zawór i odprowadza gorącą wodę.
- Zapobieganie powstawaniu podciśnienia – grupa zabezpieczeń zapobiega powstawaniu podciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania, co mogłoby prowadzić do zassania powietrza lub wody z otwartego zaworu, a w rezultacie – do awarii lub uszkodzenia instalacji.