Konwencjonalne grzejniki stanowią bardzo często element pomieszczenia, który wiele osób pragnie zasłonić, zakryć i zakamuflować. Ten nieestetyczny, choć funkcjonalny dodatek, wcale nie musi być tak nudnym aspektem wnętrza. W zniwelowaniu tego efektu pomogą nowoczesne grzejniki dekoracyjne, których zestawienie można zobaczyć tutaj. Ich popularność wiąże się jednak z szeroką ilością dostępnych rodzajów. Jak wybrać odpowiedni i czym powinien się on charakteryzować? Warto się temu przyjrzeć.
Jednym z kluczowych aspektów grzejnika, który odpowiada za funkcjonalność, jest jego moc. Tutaj trzeba przede wszystkim poznać potrzeby swojego mieszkania lub domu – każde miejsce będzie potrzebowało odrębnej mocy. Najłatwiejsze zadanie mają oczywiście osoby, które wymieniają swój grzejnik – tutaj wystarczy wybrać identyczną lub zbliżoną moc, w zależności od swojego uprzedniego zadowolenia. Co jednak z osobami, które wybierają swój pierwszy grzejnik dekoracyjny?
Tutaj trzeba zdać się na projekt instalacji grzewczej – powinny zostać tam zamieszczone informacje o potrzebach grzewczych. Jednocześnie trzeba uwzględnić w tym parametry wody grzejnej – mowa o temperaturze powrotu i zasilania.
Zalecana wartość grzewcza nie powinna być zmieniana. Choć perspektywa oszczędności może wydawać się kusząca, mniejsza moc może skutkować niewystarczającym poziomem temperatury w mroźne zimy. Zbyt wysoka moc, choć może wydawać się korzystna, tak naprawdę nie przynosi żadnych pozytywnych skutków – efektem jej zastosowania będą jedynie wyższe koszty.
Jaki materiał wykonania wybrać?
Grzejniki dekoracyjne muszą zostać wykonane z materiału, który szybko się nagrzewa i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jak różne opcje spełniają te i inne warunki? Warto się temu przyjrzeć.
- Grzejniki stalowe
- – jest to jedna z najpopularniejszych opcji, a wszystko to poprzez łatwość i szybkość ich nagrzewania. Świetnie oddają ciepło, a po ich wyłączeniu stygną w powolny sposób, wciąż ogrzewając mieszkanie. Co ważne, są one również wysoce wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Do ich wad trzeba zaliczyć podatność na korozję, przez co nie można ich stosować w miejscach, gdzie do zamoczenia może dojść z łatwością – mowa szczególnie o kuchniach i łazienkach.
- Grzejniki aluminiowe
- – jest to rozwiązanie, które stworzy idealny
- grzejnik dekoracyjny łazienkowy
- . Powodem jest odporność na działanie wilgoci i wody. Zastosowanie ich w pomieszczeniach, gdzie może dojść do uszkodzeń, jest niewskazane – aluminium jest mało odporne na mechaniczne wgniecenia. Ich właściwości grzewcze są dobre, choć nie wyróżniają się na tle innych opcji.
- Grzejniki miedziane
- – jest to opcja bardziej wytrzymała od wersji aluminiowych, będąc wciąż odporną na działanie wody. Sprawdzą się tak naprawdę wszędzie, choć najczęściej stosowane są w instalacjach niskotemperaturowych.
- Grzejniki szklane
- – to niezwykle ciekawa i estetyczna opcja, która sprawdza się w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach wnętrz. Oczywiście są bardzo kruche, przez co nie można ich stosować przy małych dzieciach. Warto też wspomnieć, że są najdroższe z wymienionych opcji.
Jak widać, każdy materiał ma swoje wady i zalety – warto spojrzeć na swoje potrzeby, aby wybrać odpowiedni. Na co jeszcze spojrzeć?
Grzejnik dekoracyjny retro Pinea źródło https://imers.pl
Estetyka grzejnika – jak ją wybrać?
Estetyka grzejnika dekoracyjnego ozdobnego to podstawa, dla której wybiera się te urządzenia. Jakie opcje można spotkać? Pod względem kształtu wyróżnić można wersje:
- poziome
- – standardowa opcja, która przypomina płaskie pudełko,
- pionowe
- – coraz popularniejsze, gdyż optycznie powiększają pomieszczenie, sprawdzając się nawet w bardzo małych wnętrzach,
- łukowe
- i narożnikowe
- – dostosowane do pomieszczeń i ich ukształtowań,
- stojące
- – ciekawe opcje, które mogą być stosowane nawet jako ściany działowe.
Oczywiście to tylko opcje standardowe – można też szukać wyjątkowych i niepowtarzalnych rozwiązań. W tym wszystkim warto też postawić na kolorystykę dopasowaną do aranżacji wnętrza – tu wszystko zależy od gustu i upodobań. Postępując według powyższych rad z łatwością można wybrać idealnie dopasowany grzejnik dekoracyjny.