Miało jeździć ich dużo więcej, ale i tak nie jest źle. Samochody elektryczne cieszą się sporym zainteresowaniem – coraz częściej na ulicach widać pojazdy z zielonymi tablicami, a każdy z producentów ma już w swojej ofercie segment ekologicznych aut. Jak są odbierane tego typu auta? Czy elektryczne samochody to przyszłość?
Od sceptycyzmu po zachwyt
Konieczność ograniczenia emisji spalin doprowadziła rozwój technologiczny do poszukiwań innych źródeł wprowadzających samochody w ruch. W chwili obecnej najlepiej sprawdziło się zasilanie energią elektryczną, ale prace nad innymi rozwiązaniami trwają (np. koreański Hyundai stworzył auto zasilane ogniwami wodorowymi). Jedni elektrykami się zachwycili – że ekologiczny, ekonomiczny, inni dość chłodno przyglądają się temu tworowi, głównie ze względu na podawane przez media informacje o zapłonach – tu zapalił się w garażu, tu spłonął na drodze, tam na parkingu, na statku itd. To, oczywiście wzbudza zaniepokojenie i pytania – czy samochody elektryczne powinny mieć możliwość parkowania w halach garażowych. Eksperci są w tej kwestii zgodni – samochody elektryczne nie palą się częściej niż spalinowe – według statystyk na 100 tyś. pojazdów spłonęło 25 samochodów napędzanych prądem i 1530 samochodów spalinowych.
Czy warto się bać elektryka, czy warto w niego zainwestować?
Samochodu elektrycznego bać się nie trzeba. Nie pali się częściej, nie pali się groźniej (inaczej się go gasi), a jego konstrukcja zabezpiecza przed pożarem (chroniony przed przegrzaniem akumulator, zapory ogniowe chroniące podzespoły, awaryjny system odcinający wysokie napięcie). W elektryka warto zainwestować – po pierwsze przy zakupie samochodu można skorzystać z dofinansowania, po drugie eksploatacja takiego samochodu jest dużo tańsza niż spalinowego. Po trzecie nie ma już problemów z doładowaniem – punktów, gdzie można podłączyć samochód do źródła prądu jest wiele i stale ich przybywa. Wybierając się w dalsza podróż można sobie spokojnie zaplanować przystanki. Punkt do ładowania – wall box – można mieć w swoim garażu, hali gazowej, domu.
Jak założyć ładowarkę domową?
Domowa stacja do ładowania samochodów ma niewielkie rozmiary, dlatego można zainstalować ją wszędzie (w halach garażowych warto tę kwestię uzgodnić z administratorem). Wystarczy wybrać i zakupić model urządzenia odpowiadający potrzebom inwestora, złożyć podanie u operatora energii na założenie podlicznika. Do instalacji potrzebny będzie doświadczony elektryk Łódź, który dokona podłączenia urządzenia. To bardzo istotne, by nie robiła tego osoba nie posiadająca odpowiedniej wiedzy – bezpieczeństwo mieszkańców domu czy osiedla to podstawa.