Schody betonowe mogą być wykorzystywane w różnych budynkach, zarówno jako element zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Ich konstrukcja jest stosunkowo prosta, prace trzeba jednak przeprowadzić w określony sposób, aby schody charakteryzowały się dużą trwałością. Ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania oraz zachowanie walorów estetycznych.
Uniwersalne schody betonowe
Betonowe schody są popularne w zewnętrznych ciągach komunikacyjnych i domach o dużych powierzchniach. W przestronnych pomieszczeniach można stosować rozwiązania zajmujące większą ilość miejsca, które będą stałym elementem konstrukcji. Schody betonowe mogą stanowić doskonałe połączenie dwóch kondygnacji. Można je wykończyć na różne sposoby, co pozwala dostosować wygląd do każdego stylu aranżacji wnętrza.
Ustalenie parametrów schodów
Wykonanie schodów betonowych należy rozpocząć do pomiarów, dzięki którym możliwe stanie się określenie wymiarów stopni, rodzaju zbrojenia oraz najlepszego sposobu montażu. Realizację schodów można podzielić na trzy główne etapy: deskowanie, zbrojenie i betonowanie.
Deskowanie przy użyciu drewna
Pierwszy etap ma za zadanie wyznaczenie zarysu konstrukcji oraz zapewnienie prawidłowego rozprowadzania obciążeń, którym schody będą podlegały. Deskowanie jest wykonywane za pomocą drewna sosnowego lub wodoodpornej sklejki. Pozwala to wyznaczyć miejsce, w którym znajdą się gotowe schody, a jednocześnie zabezpieczyć przestrzeń, w której zostaną wykonane dalsze prace.
Nadające trwałość zbrojenie
Drugim etapem jest zbrojenie, pozwalające zapewnić schodom właściwą trwałość i nośność. W dolnej części schodów należy wykonać tak zwane zbrojenie główne, które daje możliwość zachowania dopuszczalnych ugięć. Podczas prac wykorzystywana jest stal żebrowana. W górnej części wykonywane jest zbrojenie poprzeczne, które jest dodatkowym wzmocnieniem konstrukcji. W tym przypadku używana jest stal gładka.
Pod prętami należy umieścić podkłady pozwalające na ochronę przed zatopieniem w betonie. Podczas zbrojenia wykonywane jest także kotwienie prętów. Dzięki temu konstrukcja jest wzmocniona i dodatkowo scalona.
Betonowanie i prace wykończeniowe
Ostatnim etapem podczas montażu schodów jest betonowanie. Polega na zalewaniu zagęszczonym betonem deskowania wraz ze zbrojeniem. Betonowanie należy wykonywać, rozpoczynając od dolnej części konstrukcji. Kolejne warstwy muszą być ubijane, co zapewni odpowiednią trwałość schodów. Ponadto pozwoli to wyeliminować problem pękania betonu przy dłuższym okresie eksploatacji.
Po związaniu betonu należy zastosować zaprawę cementową. Warto dodać, że betonowanie można przeprowadzić nawet w ciągu jednego dnia, ale dojrzewanie mieszanki musi trwać około czterech tygodni. W tym czasie beton musi być regularnie polewany wodą, średnio 2-4 razy dziennie. Dopiero później deskowanie może być usunięte i można zająć się wykończeniem powierzchni.
Nowoczesne schody prefabrykowane
Montaż schodów można przyspieszyć, wykorzystując specjalne bloki schodowe. Są to elementy prefabrykowane, dostępne w różnych rozmiarach, które doskonale sprawdzają się jako trwałe elementy konstrukcji. Bloki schodowe betonowe dostępne na https://www.rekers.pl/produkty/cat-166/elementy/bloki-schodowe/bloki-schodowe.html są proste i szybkie w montażu. Za ich pomocą można łatwo ustalić różne poziomy wykonywanej nawierzchni.
Szeroki wybór bloków schodowych
Jedną z firm oferujących bloki schodowe jest rekers.pl. Jest to zakład z dużym doświadczeniem, który produkuje elementy o różnych wymiarach i kolorystyce. Gotowe bloki schodowe są gładkie, stabilne i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Wybierać można różne warianty zbrojenia. Montaż jest możliwy w różnych temperaturach, również w okresie jesienno-zimowym.
Uniwersalny charakter bloków powoduje, że schody betonowe prefabrykowane można łatwo dostosować do charakteru każdej nieruchomości. Podczas produkcji stosowane są nowoczesne technologie, dzięki czemu bloki schodowe są estetyczne i niezwykle wytrzymałe. Dlatego jest to produkt wykorzystywany coraz częściej w naszym kraju.