Współczesne budownictwo wykorzystuje nowoczesne materiały izolacyjne, mające na celu poprawę termoizolacyjności budynku. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom budynek jest znakomicie zabezpieczony przed wilgocią, wiatrem i nadmiernym promieniowaniem. Do kluczowych elementów efektywnego systemu termoizolacyjnego należą membrany dachowe. Czym takie materiały się charakteryzują? Dlaczego warto je zastosować podczas tworzenia konstrukcji dachu? Powodów jest wiele, a do najważniejszych należy poprawa efektywności energetycznej budynku.
Membrana dachowa – czym się charakteryzuje?
Membrana dachowa jest cenionym materiałem izolacyjnym, ponieważ znakomicie chroni połacie dachowe przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Tego rodzaju produkty składają się od jednej do trzech warstw, które mają za zadanie odprowadzać cząsteczki pary wodnej i skutecznie chronić przed uszkodzeniami.
Membrany dachowe są bardzo ważne podczas budowy dachu. To niezwykle istotne komponenty, które mają wiele cennych właściwości. Membrany cechują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi i wytrzymałościowymi. To produkty, które są:
- wodoszczelne,
- paroprzepuszczalne,
- odporne na działanie promieni UV.
Dzięki takim właściwościom skutecznie chronią dach przed niekorzystnym działaniem skroplin, wilgoci, mrozu, promieniowania ultrafioletowego i zmiennych temperatur.
Jakie membrany są dostępne na rynku?
Rynek oferuje rozmaite warianty membran dachowych, np.
- membrany wykonane z PVC-P, przeznaczone do jednowarstwowej hydroizolacji w systemach dachów płaskich,
- membrany dachowe EPDM, przeznaczone do różnych podłoży,
- membrany FPO-PP z wkładką z włókniny szklanej, przeznaczone do precyzyjnego kształtowania detali na dachu.
Tego rodzaju materiały są nieodzownym elementem systemu termoizolacyjnego. Produkty są odporne na rozmaite czynniki mechaniczne i warunki pogodowe, dzięki czemu stanowią idealny wybór do profesjonalnego budownictwa.
Membrany dachowe to produkty solidne, które gwarancją wykonanie dachu na najwyższym poziomie.
Wszechstronne zastosowanie membran dachowych
Zastosowanie membran izolacyjnych jest bardzo szerokie. Tego rodzaju materiały wykorzystuje się nie tylko do tworzenia konstrukcji dachów o różnych kształtach. Membrany doskonale się sprawdzą do zadaszeń balkonów i tarasów, zielonych dachów czy elementów architektury ogrodowej takiej jak np. oczka wodne.
Membrany dachowe to tworzywo uniwersalne i wszechstronne. Dzięki temu można je wykorzystać do różnych zadań, związanych z ochroną obiektu przed wilgocią i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.