Projektowanie funkcjonalnej i wygodnej łazienki dla osób niepełnosprawnych lub ograniczonych ruchowo powinno opierać się na kilku czynnikach. Chodzi o przestrzeganie właściwych zasad i przepisów, a także stworzenie projektu uwzględniającego potrzeby konkretnej osoby, która będzie korzystać z pomieszczenia. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy planowaniu takiej łazienki?
Projektując łazienkę lub osobne pomieszczenie z WC dla osób niepełnosprawnych, należy wziąć pod uwagę nie tylko obecną sytuację. Warto przygotować projekt w taki sposób, by łatwo go zaadoptować do ewentualnych zmian w przyszłości, które mogą wynikać zarówno z przepisów, jak i zmieniającej się sytuacji pacjentów. Wybierając uchwyty i krzesełka należy zwrócić uwagę, aby były one wykonane z materiałów odpornych na korozję oraz łatwe w utrzymaniu czystości.
Prywatna łazienka dla niepełnosprawnych
Toalety domowe dla osób niepełnosprawnych w przeciwieństwie do łazienek publicznych są zwolnione z restrykcyjnych przepisów. Jednak niezwykle kluczowy okazuje się sam projekt pomieszczenia. Podczas projektowania warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby pacjenta oraz ogólne zasady:
- właściwą lokalizację;
- zastosowanie prysznica zamiast wanny, pod którym będą znajdować się krzesełka prysznicowe;
- wystarczającą ilość przestrzeni;
- właściwe rozmieszczenie wszystkich sanitariów.
Największym problemem dla osoby niepełnosprawnej lub ograniczonej ruchowo jest czynność mycia. Dlatego też zamiast wanny, do której dostęp może być bardzo utrudniony, należy postawić na kabinę prysznicową. Rozsądne jest zastosowanie odpływu liniowego oraz niezabudowanej kabiny. Dzięki pozbyciu się progu ulokowanie osoby chorej pod prysznicem będzie dużo łatwiejsze. Ponadto niezbędnym rozwiązaniem są krzesełka prysznicowe oraz poręcze, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo ich użytkownika.
Publiczna łazienka dla osób niepełnosprawnych
O ile w prywatnych domach sami możemy zadbać o pomieszczenie dla osoby niepełnosprawnej, tak poza nim jesteśmy zdani na łazienki użyteczności publicznej. Kwestię budowy oraz wykończenia tego typu pomieszczeń reguluje Prawo budowlane. Przepisy wskazują m.in. które budynki powinny mieć łazienki przystosowane do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. Wśród nich można wymienić następujące:
- lokale gastronomiczne,
- placówki oświaty,
- kina i teatry,
- ośrodki wypoczynkowe,
- biura.
Tak samo, jak i w łazienkach prywatnych, łazienki publiczne muszą mieć odpowiednią wielkość. Brodziki powinny być wyposażone w krzesełka prysznicowe, a koło misy WC i umywalki muszą znaleźć się odpowiednie poręcze. Warto też pamiętać o lustrze uchylnym z rączką, które pozwoli przejrzeć się w nim osobom o różnym stopniu niepełnosprawności.
Osoby niepełnosprawne oraz ograniczone ruchowo muszą mieć odpowiednio przystosowaną łazienkę do swoich potrzeb. Przed budową tego typu pomieszczenia należy stworzyć rzetelny i dokładny projekt. Warto pamiętać o dodatkach, które chorym znacznie ułatwiają codzienne czynności, takich jak krzesełka prysznicowe lub poręcze.