Nawozy płynne są chętnie wykorzystywane w rolnictwie i niosą ze sobą liczne korzyści. Dzięki nim uprawa roślin przebiega skutecznie, sprawnie, a plony są obfite. Rolnicy cenią sobie formę płynną nawozów, gdyż jest ona bardzo praktyczna i komfortowa. Obecne rynek oferuje szereg różnych rozwiązań. Po jakie preparaty najczęściej sięgają rolnicy?
Rodzaje nawozów najczęściej stosowanych w rolnictwie
Nawożenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Bez niego, trudno wyobrazić sobie dzisiejsze rolnictwo. Preparaty dostarczają roślinom wszelkich niezbędnych do wzrostu makro oraz mikroelementów. Najczęściej stosowane rodzaje nawozów to:
- nawozy fosforowe,
- nawozy wapniowe,
- nawozy fosforowo- potasowe,
- nawozy wapniowo- magnezowe,
- magnezowo-potasowe,
- organiczne.
Co może jeszcze znajdować się tego typu preparatach? Znajdziemy w nich także mikroelementy, minerały, siarczany, bor, miedź, fosforyt czy żelazo. Wybór konkretnego kierunku musi być podyktowany rodzajem uprawianych roślin. Preparaty te mają odmienne właściwości. Nawozy azotowe zaleca się używać wiosną oraz latem, ponieważ stymulują rozwój chlorofilu. Środki zawierające fosfor są odpowiednim rozwiązaniem podczas sadzenia drzew, gdyż usprawniają drewnienie tkanek. Nawozy z potasem są ratunkiem dla roślin chorych, zachwaszczonych czy osłabionych.
W rolnictwie często spotyka się także ekologiczne nawozy mineralne albo organiczne, czyli te tworzone z materii organicznej. To świetna propozycja dla ekologicznego rolnictwa, które troszczy się o środowisko naturalne. Do takich środków można zaliczyć: gnojownicę, kompost, gnojówkę, obornik oraz oczyszczony osad ściekowy.
Dlaczego warto stosować nawóz w formie płynnej?
Aplikacja płynnych nawozów przy użyciu opryskiwaczy polowych niesie ze sobą wiele korzyści. Preparat w ciekłej postaci pozwala na bezproblemowe przechowywanie, oczywiście niezbędny jest to tego specjalny zbiornik do nawozów płynnych. Takie pojemniki mogą mieć różną pojemność, a wiele rozwiązań można znaleźć na https://ekozbiorniki.pl/kategoria/zbiorniki-do-nawozow/.
Jakie jeszcze zalety ma preparat w postaci ciekłej? Nie zlepia się, natomiast na jego jakość nie wpływa wielkość ziaren czy odporność na ścieranie. Co ważne, w przypadku aplikacji takiego preparatu nie trzeba specjalnie ustawiać maszyny. Płynny nawóz można zastosować na polu z dużą precyzją. Ponadto taki produkt ma znakomity wpływ na pobieranie składników odżywczych z gleby. Rośliny są w stanie wchłaniać składniki odżywcze przez liść, dzięki czemu są one zaopatrywane w dużą ilość składników odżywczych. Zbiornik do nawozów płynnych pozwala natomiast na proste, bezpieczne i wygodne przechowywanie przez dłuższy czas.
Nawozy płynne to świetne produkty do stosowania w profesjonalnej uprawie rolniczej.