Konserwacja zabytkowych budynków nabiera coraz większego znaczenia dla zachowania historycznego charakteru polskich miast. Aby przywrócić dane miejsce do życia, można sięgnąć po różne sposoby rewitalizacji zabytku, takie jak renowacja, remont czy modernizacja. Jak przebiega i na czym polega proces rewitalizacji ?
Czym jest rewitalizacja budynków i jakie jest jej znaczenie?
Rewitalizacja ma na celu przywrócenie historycznego obiektu do życia, dawnej świetności czy też stanu, który lepiej odda jego znaczenie. Są to wszelkie działania, dzięki którym zniszczone elementy odzyskują swoją funkcjonalność i dobry wygląd. Rewitalizacji podlegają między innymi kamienice, które zostały wpisane do rejestru zabytków. Zabytek poddany rewitalizacji może być na przykład miejscem ważnego wydarzenia, dziełem sztuki czy też miejscem urodzenia lub śmierci istotnej dla historii osoby.
To czy uda się przywrócić dawną świetność obiektu zależy w dużej mierze od czynników środowiskowych, takich jak:
- warunki glebowe,
- klimat,
- kwestie ekonomiczne (podatki, dotacje).
Rewitalizacja to sposób na to, aby stare budynki mogły być dalej użytkowane i podziwiane przez kolejne lata.
Na czym polega rewitalizacja?
Poprzez rewitalizację można nadać budynkowi nowe życie. Proces ten często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu. Dla wielu inwestorów ważną kwestią jest zachowanie pierwotnego charakteru obiektu. Pierwszym etapem rewitalizacji jest opracowanie projektu wykonawczego. Musi on uwzględniać pozostawienie jak największej ilości drogocennych elementów architektonicznych.
Warto zostawić, oryginalne stare ozdoby, detale dekoracyjne, schody, ściany z wiekowej cegły itp. Dzięki nim budynek nie straci swojego niepowtarzalnego klimatu z dawnych lat. Co ważne, wszelkie przeprowadzane czynności przy obiektach w strefach konserwatorskich tudzież wpisanych na listę zabytków wykonywane są w porozumieniu i za zgodą konserwatora zabytków. Pożądany wygląd budynku projektuje się, biorąc pod uwagę: badania architektoniczne, badania archeologiczne, wytyczne konserwatorskie, przekazy ikonograficzne i materiały historyczne.
W trakcie rewitalizacji obiektu często niezbędne okazuje się przeprowadzenie prac modernizacyjnych. Dzięki nim dane pomieszczenia uzyskują zupełnie nowe funkcje. Ponadto modernizacja ma na celu przystosować dane strefy i elementy obiektu tak, aby spełniały dzisiejsze standardy i normy bezpieczeństwa.
W jaki sposób zgłosić zabytek do rewitalizacji?
W celu chęci rozpoczęcia rewitalizacji budynku należy złożyć wniosek do urzędu miasta lub gminy, który powinien zawierać dokumentację uzupełniającą i zdjęcia. Po jego zatwierdzeniu należy uzgodnić wszelkie szczegóły z wykonawcą, który zajmie się odnową budynku. Niezwykle ważne jest wybranie profesjonalnej firmy, najlepiej specjalizującej się w renowacji zabytków. Trzeba też rozpocząć współpracę z konserwatorem zabytków, jeśli dana nieruchomość znajduje się w rejestrze zabytków.
Koszty remontu budynku zabytkowego i możliwe dofinansowania
Stare obiekty mają często ogromny potencjał. Aby jednak odzyskały swój dawny blask, niezbędny jest często kompleksowy remont i modernizacja. Pomimo tego, że cena zakupu budynku zabytkowego może być stosunkowo niska, to jednak sam koszt renowacji wiąże się niekiedy z kilkukrotnie większym wydatkiem. Warto jednak pamiętać, że można uzyskać dotacje na remont budynku zabytkowego. O wsparcie finansowe można wystąpić do budżetu miasta, Funduszu Unijnego tudzież Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jeśli zastanawiasz się nad przeprowadzeniem termomodernizacji obiektów zabytkowych zwróć się do JMA Partners – specjalistów w swojej dziedzinie.