Właściciele domków jednorodzinnych coraz częściej decydują się na budowę ogrodów zimowych. Doceniają ich funkcjonalność, jak i wyjątkowy wygląd. Na taką konstrukcję można zdecydować się już na etapie projektu domu albo później. Jak buduje się efektowne ogrody zimowe?
Budowa ogrodu zimowego — od wschodu czy od zachodu?
Ogrody zimowe muszą tworzyć spójną całość z budynkiem. Konstrukcja ta powinna wzbogacać elewację oraz podkreślać styl obiektu. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja względem stron świata. Osoby, które chcą zająć się uprawą egzotycznych kwiatów oraz roślin, powinny zdecydować się na ekspozycję południową, która zapewni nam maksymalne oświetlenie. W przypadku tak zlokalizowanej konstrukcji należy zadbać o dobry system szybkiego schłodzenia oraz wymiany powietrza. Strona północna jest odradzana, ze względu na niewielką ilość światła. Decydując się na przezroczysty dach, można jednak zapewnić ogrodowi nieco więcej słońca. Zaletą konstrukcji od tej strony jest to, że tworzy świetny bufor przed wnikaniem chłodu do budynku w zimnych porach roku. Najczęściej polecana jest strona wschodnia i zachodnia. Umiarkowana ilość promieni słonecznych przedostająca się do ogrodu daje nam możliwość założenia w nim porannej jadalni, jak i salonu wypoczynkowego.
Jak wybudować ogród zimowy?
Ogrody zimowe nie są tanią inwestycją, jednak z pewnością są warte swojej ceny. Wykonanie takiej konstrukcji jest doskonałym sposobem na urozmaicenie czy rozbudowę bryły budynku. Decydując się na budowę oranżerii, należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:
- materiały budowlane,
- typ fundamentu,
- rodzaj zadaszenia,
- instalacja grzewcza (opcjonalnie)
- system wentylacji.
Ogród zimowy może być częścią domu czy też osobną budowlą. Jako podstawę ogrodu używa się fundamentów liniowych albo stopów fundamentowych, pomiędzy którymi tworzy się podmurówkę. Fundamenty zazwyczaj zostają ocieplone i zaizolowane przeciwko wilgoci. Ściany buduje się z ram aluminiowych, stalowych, drewnianych czy z PVC.
Kiedy szkielet zostaje już utworzony, wówczas trzeba go jeszcze wypełnić przeszkleniami. Do tego celu wykorzystuje się zazwyczaj podwójne tafle szkła z powłoką refleksyjną. Polecane jest zwłaszcza szkło laminowane czy hartowane. Ogrody zimowe mogą mieć dach w formie zabudowanej albo przeszklonej. Wiele zależy w tym wypadku od lokalizacji oranżerii oraz naszych indywidualnych preferencji, jak i sposobu użytkowania tej przestrzeni. Przeważnie tworzy się go z takich samych materiałów co ściany. Aby zabezpieczyć ogród zimowy przed osadzaniem się na dachu śniegu, warto zastosować płotki przeciwśniegowe.
Chcąc cieszyć się z trwałej i estetycznie wykonanej konstrukcji, należy sięgnąć po wysokiej jakości materiały.